Malý archeolog a stavitel věží

Stát se malými archeology a staviteli věží se na jedno dopoledne podařilo žákům prvního stupně. Ti starší z 3. až 5. ročníku zavítali do dávné historie a odkrývali naleziště a vykopávky. Po průzkumu základů prastarých budov vytvořili z objevených půdorysů rekonstrukce staveb. Připomněli si, k čemu která budova sloužila, a dozvěděli se, podle jakých kritérií se určuje původ a doba nálezu. Poznali základy profese archeologa a v některých možná uzrála myšlenka na jejich budoucí povolání. A jak se dařilo našim nejmenším? Prvňáci a druháci nekutali do hlubin, naopak šplhali do výšin. Zaměřili se na různé druhy věží – kostelní, hradní, ale také na Eiffelovku či šikmou věž v Pise. Paní Janu, která jim byla průvodkyní po věžích, stejně jako starším po vykopávkách, překvapovali svými znalostmi. Na oplátku prozradila tajemství, jak postavit co nejvyšší věž s kvalitními základy. Malí stavitelé se směle pustili do budování věží podle plánů. S přehledem zvládli i vysílač na Ještědu, na jehož vrchol si na znamení zdárného dokončení umístili českou vlajku. Velký ohlas měla stavba třípatrové věže z papírových kelímků a především její zatěžkávací zkouška od všech žáků. Co myslíte, unesla by i vás?

IMG_3886
IMG_3844
dav