Brno – památky a jejich pověsti

Ve středu 29. června vyrazili deváťáci do Brna a pátrali na základě pověstí po tajemství brněnských památek. První zastávkou byla Kapucínská hrobka, kde dle pověsti bloudí a je pochován František baron Trenck. Po schodech ze Zelného trhu jsme vystoupali k Petrovu. Dle pověsti O zvonění na Petrově víme, proč se zvoní poledne už v jedenáct hodin. Dokud bude stát věž z pověsti O projedené věži, bude i Brno. Šli jsme se podívat nejdříve dovnitř katedrály a pak jsme pátrali po kazatelně Kapistránka, náhrobku kameníka Jiřího Beníška, dalších architektonických prvcích. Vrátili jsme se na Zelný trh, kde jsme si prohlédli Ditrichštejnský palác s Moravským zemským muzeem, divadlo Reduta, Divadlo Husa na provázku, palác opata Žďárského kláštera, kašnu Parnas, sousoší Nejsvětější Trojice se sochou sv. Jana Nepomuckého a hledali ukryté letopočty. Pokračovali jsme k budově Staré radnice s krásným portálem, kde je v průjezdu věže nainstalováno brněnské kolo a drak, ke kterým se váže několik pověstí. Za chvíli jsme se ocitli na náměstí Svobody, kde jsme obdivovali mariánský či morový sloup, dům U Čtyř mamlasů, Dům pánů z Lipé. Pokračovali jsme ke kostelu sv. Jakuba, který je v celkové rekonstrukci, ale velmi rychle jsme našli postavičku z pověsti O neslušném mužíčkovi. Poslední cesta vedla k Měnínské bráně, kam dle pověsti odjíždí pan Šembera na černém koni. Odjeli jsme i my, ale autobusem do Vlasatic.

Jitka Kaňovská

IMG_2868
IMG_2866
IMG_2867