Dopravní výchova v Pohořelicích

Ve středu 14. září 2022 jsme se s našimi čtvrťáčky vydali na krátký výlet linkovým autobusem do nedalekých Pohořelic.
Vybaveni cyklistickými helmami a lehkou obavou, zda nezmokneme, jsme ve čtvrt na devět dorazili na dopravní hřiště. Tonda a Simča, lektoři Střediska volného času, už na nás čekali. Výjimečně se kvůli počasí rozhodli, že program dnešní dopravní lekce otočíme – nejprve praktická část, potom teoretická.
Děti si odložily batůžky a Tonda se ujal slova. Společně jsme chodili po dopravním hřišti a poznávali značky. Byli jsme názorně poučeni o tom, jak se zachovat při odbočování doleva, jak se jezdí po kruhovém objezdu nebo co dělat na železničním přejezdu, který dokonce pro tyto účely výstražně cinkal. Hřišťátko bylo dokonce vybaveno několika semafory a přechody pro chodce. Děti si zapůjčily kola, nebo koloběžky a už mohly vyrazit do „provozu nanečisto“. Postupně zjišťovaly, jak důležité je být na silnici opatrný, protože kolem sebe nemají žádnou ochrannou schránku.
Než začalo pršet, strávili jsme na kolech asi hodinu. Na svačinu a teoretické povídání jsme se přesunuli do zbrusu nové učebny. Čtvrťáci si díky zajímavé prezentaci zopakovali a upevnili znalosti z dřívějška. Kromě dopravních značek a řešení různých dopravních situací se Tonda zaměřil především na vybavení kola a osobní výstroj. Na jaře nás čeká testík a někteří možná dostanou i průkaz mladého cyklisty.
Dopravní výchova se všem zúčastněným moc líbila. Dětem přinesla poučení i zábavu.

Kateřina Staňková

IMG_20220914_085715_1
IMG_20220914_085805_1
IMG_20220914_101728