Exkurze do Jaderné elektrárny Dukovany

  1. 9. 2021 se žáci 7., 8. a 9. ročníku zúčastnili exkurze, cílem byla vodní elektrárna Dalešice a Jaderná elektrárna Dukovany.

Nejdříve jsme navštívili přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice, kde jsem byl seznámeni s historií její výstavby. Je to nejvyšší sypaná hráz ve střední Evropě, která měří 102 metrů a je postavená na řece Jihlavě. Slouží jako zásobárna vody pro JE Dukovany a vyrovnávací elektrárny při přebytku nebo úbytku elektrické energie v síti. Přehrada slouží i rybářům. Na nástěnce jsme viděli druhy ryb zde chované.

Dále jsme navštívili JE Dukovany. Na maketách jsme prošli celou cestu výroby elektrické energie. Žáci si mohli vyzkoušet detektor kovů, prohlédnout si složení jaderného reaktoru uvnitř, vyzkoušeli si statickou elektřinu…

Exkurze se nám všem velmi líbila.

Ing. Pokorná Miluše

IMG_0527
IMG_0530
IMG_0528