Mezinárodní den baterií

Kdo by si pomyslel, že objevitel principu galvanického článku Luigi Galvani a jeho vynálezce Alessandro Volta ovlivní běžný život lidí i za několik století. Dnes bychom bez baterií netelefonovali, nehráli si, nefotili, nejezdili, nesvítili… V den narození A. Volty 18. února slaví neocenitelní pomocníci svůj vlastní mezinárodní den. Ve fyzice 7. a 8. ročníku to osvětlil formou velmi zajímavé prezentace žák 8. ročníku Josef Bahenský. V 6. ročníku se této úlohy zhostil Jan Jaroš a v 9. ročníku toto téma prezentovala Tereza Krábková.

Kromě informací o historii baterií se žáci se dozvěděli také o druzích baterií, jejich použití v elektrických autech, způsobu dobíjení, skladování i likvidaci, bezdrátovém nabíjení, typech nabíječek atd. Zvídavé otázky zodpověděl ve fyzice pan učitel K. Koryťák. Nechyběly ani praktické ukázky.

Tyto znalosti si žáci 8. a 9. ročníku propojili s poznatky o redoxních reakcích z chemie. Díky recyklaci použitých baterií, která probíhá i na naší škole, bylo téma velkým přínosem pro environmentální výchovu.

Jitka Kaňovská, Karel Koryťák