Přírodní látky a chemie

Mezi přírodní látky řadíme cukry, tuky, bílkoviny. Ví to i deváťáci, a dokonce je umí dokázat. V případě hroznového cukru zvaného glukóza obsaženého v medu, sirupu, jablku jeho přítomnost dokázali přidáním roztoků modré skalice a hydroxidu sodného a zahříváním. Vznikne oranžová až červená sraženina. Krystalový cukr nezčervená, protože obsahuje sacharózu neboli řepný cukr. Ze složených cukrů žáci pozorovali škrob. Oloupaný nastrouhaný syrový brambor zabalili do hadříku a třeli v kádince s vodou. Kádinku nechali chvíli stát. Sedlinu slili a usazený škrob vysušili na odpařovací misce.
Pro důkaz tuků žáci rozdrtili mák na filtračním papíru, na kterém rostlinný tuk zanechal mastné skvrny. Po protřepání ve zkumavce s benzínem a uschnutí mastná skvrna zmizela. Této rozpustnosti v organických rozpouštědlech se využívá k chemickému čištění oděvů.
Pro důkaz bílkovin si žáci připravili roztok vaječného bílku, který rozdělili do dvou zkumavek. Do první přidali roztok modré skalice, do druhé hydroxid sodný. Pozorováním žáci zjistili, že se bílkovina z roztoku sráží. Srážení bílkovin vysvětluje škodlivost některých látek pro buňky živých organismů.
V rámci mezipředmětových vztahů s přírodopisem si deváťáci zopakovali zdroje škrobu, bílkovin i druhy tuků.
Už se těšíme na důkaz látek v mléce.
J. Kaňovská

cukr1
škrob
škrob 1